Šimkovičová vypenila! Chcete slobodnú kultúru, ale len pre vyvolených! Neprajníkom poslala drsný odkaz

468763905 1126674115489620 6037567756450672200 n

foto: facebook.com

Výstava Arte Castell Bratislava a reakcia verejnosti

Výstava na Bratislavskom hrade ponúka priestor pre umelcov zo Slovenska aj Švajčiarska. Medzi vystavujúcimi sú aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová, Romana Tabaková a Jana Vaľová. Ich účasť na podujatí vzbudila veľký záujem, ale aj kontroverzie. Niektorí návštevníci ocenili ich snahu prejaviť sa cez umenie, zatiaľ čo iní prejavili skeptické postoje. Kritika sa sústredila na ich politické pozadie a otázky, či je ich tvorba hodná pozornosti.

Ministerka kultúry v reakcii uviedla: „Paradoxne, nebyť môjho pôsobenia, kultúra by slobodu nezažívala v takej podobe ako dnes. Zrazu, keď vystavujem aj ja, táto sloboda končí. Volajú po nej na námestiach, no keď ide o nás, ich tolerancia sa vytráca.“

Dodala, že maľovanie je pre ňu spôsob relaxu a dlhoročná záľuba. Spomenula tiež, že výstava nepoužíva financie z ministerstva, pričom zdôraznila význam slobody v umení pre všetkých.

Sloboda umenia a hranice tolerancie

Romana Tabaková vyjadrila svoje stanovisko k diskusii: „Ak by sme namaľovali dúhu alebo bozkávajúcich sa mužov, boli by sme oslavované. Takto sme len terčom kritiky.“ Jej slová však rozdelili verejnosť. Niektorí s ňou súhlasili, zatiaľ čo iní ju obvinili z provokácie.

Výstava Arte Castell Bratislava zdôraznila dôležitosť umenia ako prostriedku na vyjadrenie rôznorodých názorov. Kritici však často hodnotia autorov nie podľa ich diel, ale na základe ich politických alebo spoločenských postojov. Otázkou zostáva, kde by mali byť hranice medzi slobodou tvorby a kritikou.

Podujatie potrvá do 20. decembra a jeho cieľom je poukázať na pestrosť umeleckých prístupov. Návštevníci si tak môžu vytvoriť vlastný názor na diela a zároveň sa zamyslieť nad významom slobody v umení.

Prečítajte si tiež: Budeme viac pracovať? Strana SaS chce zrušiť dva dni pracovného pokoja. Ide o tieto dva dátumy