◉ Mária Šofranko dnes pôsobí mimo politiky
◉ V roku 2020 bola líderkou kandidátky OĽaNO a získala 95 683 hlasov.
◉ Do parlamentu nastúpila po zložení poslaneckého sľubu v máji 2020.
◉ V roku 2024 oznámila odchod z hnutia Slovensko spolu s ďalšími bývalými spolupracovníkmi Igora Matoviča.
Mária Šofranko patrila pred parlamentnými voľbami v roku 2020 medzi najvýraznejšie tváre hnutia OĽaNO. Do politiky vstupovala ako človek bez predchádzajúcich politických skúseností, pričom dovtedy sa venovala vzdelávaniu detí a mládeže. V tom čase žila v Spišskej Novej Vsi a jej nominácia na čelo kandidátky vzbudila veľkú pozornosť. Igor Matovič ju označoval za „obyčajnú ženu z východu“ a prezentoval ju ako symbol zmeny. Po voľbách sa stala poslankyňou Národnej rady SR.
Neskôr však jej politická cesta nabrala odlišný smer. V roku 2024 sa rozhodla ukončiť spoluprácu s hnutím Slovensko. Dnes už nepôsobí vo vrcholovej politike. Čomu sa bývalá líderka kandidátky venuje v súčasnosti?
Mária Šofranko a jej cesta do politiky
Začiatkom decembra 2019 dostala Mária Šofranko ponuku od predsedu hnutia Igora Matoviča kandidovať za OĽaNO. Ako sama uviedla, ponuka ju veľmi zaskočila. Najskôr bola oslovená s možnosťou kandidovať na kandidátke, neskôr jej predsedníctvo hnutia ponúklo prvé miesto.
Ponuku prijala s cieľom pomôcť ľuďom vo svojom regióne. Medzi jej hlavné témy patrilo najmä školstvo a rómska problematika. V oblasti vzdelávania presadzovala znižovanie byrokracie, zvyšovanie platov učiteľov, motivácie pedagogických pracovníkov či podporu celoživotného vzdelávania.
Počas predstavovania kandidátky ju Igor Matovič verejne podporil slovami: „Poznám ju ako čestnú, dobrú ženu, nepoznám nikoho, kto má voči nej nejakú zášť.“
Rovnako uviedol aj: „Postavili sme na čelo symbolicky človeka, ktorý nemá skúsenosti s politikou, politici idú na koniec.“
Ktorá strana podľa vás vyhrá parlamentné voľby?
V parlamentných voľbách v roku 2020 získala ako volebná líderka 95 683 hlasov. Poslanecký sľub zložila 12. mája 2020, pričom nástup do parlamentu oddialili jej dlhodobé zdravotné problémy.
Mária Šofranko opustila hnutie Slovensko
Významný zlom prišiel v roku 2024. Spolu s ďalšími bývalými poslancami a spolupracovníkmi Igora Matoviča oznámila odchod z hnutia Slovensko, ktoré predtým pôsobilo pod názvom OĽaNO.










Komentáre
0 komentárov
Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.