Z jednoduchého chlapca sa stal jeden z najvplyvnejších mužov sveta. Nemal jednoduchý život. Pápež František musel prekonať choroby, rodinné straty aj ťažké skúšky viery

foto: facebook

foto: facebook

V čase ekonomickej krízy v Argentíne na prelome milénia si získal uznanie vďaka svojej skromnosti a blízkosti k obyčajným ľuďom. Odmietol luxusné sídlo arcibiskupa, žil v jednoduchom byte a po meste sa pohyboval mestskou dopravou či pešo. Ako veľký zástanca sociálnej spravodlivosti sa stal významným obhajcom chudobných.

Cesta na Petrov stolec

Keď v roku 2013 Benedikt XVI. abdikoval, konkláve začiatkom marca rozhodlo o jeho nástupcovi. Bergoglio bol zvolený v piatom kole hlasovania a ako pápež si zvolil meno František – na počesť svätého Františka z Assisi, známeho svojou pokorou a službou chudobným.

Už v prvých prejavoch zdôraznil dôležitosť pomoci najzraniteľnejším. V roku 2013 vytvoril poradnú skupinu ôsmich kardinálov na reformu cirkevnej politiky. Neskôr vyvolal veľkú pozornosť vyjadrením, že Kristovo vykúpenie sa týka „všetkých“ – aj neveriacich. Táto myšlienka bola široko interpretovaná ako gesto otvorenosti, hoci Vatikán neskôr upresnil, že pápežovo vyjadrenie bolo nesprávne pochopené.

František sa stal známy liberálnejším prístupom k sociálnym otázkam a postojom k morálnym témam. Kritizoval cirkev za jej prehnanú sústredenosť na témy ako homosexualita, interrupcie či antikoncepcia, čo vyvolalo diskusie o možných zmenách v katolíckej doktríne.

image 54
foto: facebook.com

V novembri 2013 vydal exhortáciu Evangelii Gaudium („Radosť z evanjelia“), v ktorej ostro kritizoval ekonomickú nerovnosť. V roku 2015 prišiel s encyklikou Laudato si’, kde označil environmentálnu krízu za morálny problém.

V roku 2016 sa stretol s ruským pravoslávnym patriarchom Kirillom, čo bolo prvé stretnutie predstaviteľov katolíckej a ruskej pravoslávnej cirkvi po takmer 1000 rokoch. V tom istom roku vydal exhortáciu Amoris Laetitia („Radosť z lásky“), v ktorej vyzýval kňazov na súcitnejší prístup k rozvedeným a homosexuálnym veriacim.

V roku 2018 pápež zmenil katechizmus katolíckej cirkvi a vyhlásil trest smrti za neprípustný. V roku 2019 sa stal prvým pápežom, ktorý navštívil Arabský polostrov.

Zdravotné problémy pápeža Františka

V posledných rokoch sa František potýka s viacerými zdravotnými komplikáciami. V mladosti mu pre vážny zápal pľúc museli odstrániť ich časť a problémy s dýchaním sa mu vrátili v roku 2023. Trpel bronchitídou, ktorá prešla do závažnej infekcie.

To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane

Zdieľajte!

Shares