Preskočiť na obsah

Seminár v parlamente sa zmenil na škandál. Zazneli šokujúce výroky. Vedec podáva na Kotlára trestné oznámenie

polotno 2026 01 30T150653.695
Autor článku

Marko Martinovič

Články autora

Autor sa venuje spravodajstvu a témam dňa.

Súhrn článku

◉ Zdeněk Hel sa rozhodol podať trestné oznámenie na Petra Kotlára a ďalších šíriteľov dezinformácií.◉ Reaguje na seminár v českej snemovni, kde Kotlár spochybňoval vakcináciu proti covidu.◉ Hel varuje pred rastúcim extrémizmom a rozkladom demokratických hodnôt.◉ Soňa Peková čelí vyšetrovaniu a môže prísť o znalecké oprávnenie za sporné výroky o vakcínach.

Zdeněk Hel sa rozhodol podniknúť právne kroky voči verejným vystúpeniam, ktoré považuje za nebezpečné a škodlivé. Český imunológ a profesor z Alabamskej univerzity v USA podá trestné oznámenie na Petra Kotlára a ďalších šíriteľov dezinformácií.

Reaguje tak na ich výroky zaznamenané počas seminára v českej snemovni, kde sa spochybňovalo očkovanie proti covidu. Kotlár sa pritom zastal Sone Pekovej, ktorá čelí vyšetrovaniu za kontroverzné tvrdenia.

Zdeněk Hel varuje pred šírením extrémizmu a lží, ktoré podľa neho podkopávajú základy demokracie. Kritizuje tiež verejné útoky na vedu a vedecké autority. Viac informácií a detaily jeho reakcie nájdete na druhej strane článku.

To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane

Hel: Musíme sa brániť extrémizmu a lžiam

Český imunológ Zdeněk Hel, ktorý pôsobí ako profesor na prestížnej Alabamskej univerzite, sa rozhodol podať trestné oznámenie na slovenského splnomocnenca Petra Kotlára a ďalšie osoby, ktoré sa podľa neho dopúšťajú šírenia nepravdivých informácií a ohrozujú spoločnosť.

Reaguje tak na seminár o očkovaní proti covidu, ktorý sa konal v českej Poslaneckej snemovni. Na podujatie bol pozvaný Petrom Kotlárom poslancom Jindřichom Rajchlom z hnutia SPD. Počas svojho vystúpenia Kotlár vyzval Andreja Babiša, aby prehodnotil dostupné dáta o očkovaní.

Hel to vníma ako vážnu hrozbu. „Nemám na výber. Musíme sa brániť rastúcemu extrémizmu a lžiam, ktoré rozkladajú našu spoločnosť a ohrozujú základy demokratického štátu,“ uviedol Zdeněk Hel.

Zdeněk Hel kritizuje obranu Pekovej a konšpirácie o vede

Kotlár počas vystúpenia v českej snemovni zároveň apeloval na českých politikov, aby chránili meno molekulárnej biologičky Sone Pekovej. Tá čelí preverovaniu zo strany českého ministerstva spravodlivosti, ktoré voči nej začalo konanie za možné porušenie zákona. Podnet na to podal poslanec Tomáš Szalay (SaS).

Kotlár označil Pekovú za odborníčku, ktorá by nemala byť znevažovaná. „Nedovoľte, aby iný štát znevažoval prácu vašich vedeckých kapacít,“ vyhlásil. Okrem toho opäť zopakoval svoje konšpiračné tvrdenia, podľa ktorých je vírus covidu zámerne vytvorený a prirovnal ho k biologickým zbraniam.

Nespoliehajte sa na svetovú vedu, ktorá je korumpovateľná, a spoľahnite sa na českú. Slovenská veda začala nesprávne,“ uviedol Kotlár.

Podľa Zdeňka Hela podobné vyjadrenia podkopávajú dôveru v odborníkov, vedú k polarizácii spoločnosti a môžu mať vážne dôsledky. Hel je presvedčený, že takéto postoje už nemožno ignorovať a je potrebné im čeliť právnou cestou.

Chceš komentovať alebo pridávať obsah?

Zaregistruj sa a môžeš komentovať články, pridávať podujatia aj posielať vlastné články rýchlejšie.

Registrovať sa

Komentáre

0 komentárov