◉ Opozícia tvrdí, že ide o osoby, ktoré v minulosti žiadali o vynechanie zo systému alebo o neposkytovanie svojich údajov.
◉ USB kľúč s nešifrovanými súbormi mal anonymne dostať poslanec Karol Galek.
◉ SaS avizuje trestné oznámenie, podnet na Úrad na ochranu osobných údajov a žiada politickú zodpovednosť.
Energopomoc sa podľa opozičnej SaS dostala do centra ďalšej vážnej kauzy. Liberáli tvrdia, že majú k dispozícii USB kľúč, na ktorom sa nachádzajú citlivé osobné údaje približne 20-tisíc ľudí. Podľa ich slov ide o mená, priezviská a rodné čísla osôb, ktoré v súvislosti s týmto systémom žiadali štát o vymazanie údajov alebo vyjadrili nesúhlas s ich poskytovaním. Opozícia hovorí o závažnom zlyhaní ochrany dát a o situácii, ktorú nemožno bagatelizovať.
Celý prípad zároveň spája s fungovaním Ministerstva hospodárstva SR. SaS upozorňuje, že práve pri systéme, ktorý pracuje s citlivými informáciami, mala byť bezpečnosť absolútnou prioritou. Namiesto toho sa podľa nej objavil zoznam bez hesla a bez šifrovania. Kritika smeruje priamo na ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, od ktorej opozícia žiada vysvetlenie aj osobnú zodpovednosť. Čo presne SaS tvrdí a prečo označuje celú vec za škandál?
Energopomoc a podozrenie na únik citlivých údajov
Podľa predstaviteľov SaS pravdepodobne došlo na rezorte hospodárstva k úniku zoznamu ľudí, ktorí boli spojení so systémom energopomoc. Opoziční poslanci na pondelkovej tlačovej konferencii uviedli, že išlo o heslom nechránený súbor obsahujúci osobné údaje približne 20-tisíc občanov. V zozname sa mali nachádzať mená a rodné čísla, teda údaje, ktorých zneužitie môže mať podľa opozície vážne následky.
Poslanec NR SR Karol Galek povedal, že USB kľúč dostal anonymne a že obsahoval nešifrované súbory. „V hlavičke dokumentu bol uvedený názov ´Zoznam ľudí, ktorí vyjadrili nesúhlas s poskytovaním osobných údajov´. Paradoxne ide o zoznam tých, ktorí nechceli, aby štát ich údaje evidoval. Napriek tomu sa ocitli v databáze, ktorá zjavne unikla,“ uviedol. Práve tento rozpor označuje SaS za mimoriadne vážny, keďže podľa nej mali byť dotknutí ľudia zo systému vyradení alebo ich údaje nemali byť ďalej spracúvané.
Galek zároveň upozornil, že rodné číslo patrí medzi mimoriadne citlivé identifikátory. Podľa jeho slov môže byť zneužité pri prístupe k zdravotnej dokumentácii, finančným službám či pri vybavovaní úverov. Opozícia preto kladie otázku, kto všetko sa mohol k týmto dátam dostať a ako dlho mohli byť dostupné mimo kontrolovaných systémov.
Energopomoc je podľa SaS dôkazom systémových chýb
Predstavitelia SaS tvrdia, že na riziká spojené so systémom energopomoc upozorňovali už skôr. Podpredseda strany Marián Viskupič pripomenul, že liberáli ešte v septembri 2025 varovali pred vytvorením rozsiahleho registra domácností s citlivými údajmi. Podľa neho sa ich obavy naplnili. „Už v septembri 2025 sme varovali, že vznikne masívny register domácností s citlivými údajmi a že hrozí ich zneužitie. Dnes môžem povedať jediné, všetko sa naplnilo. Máme chaos, výpadky, hackerský útok a teraz aj únik dát,“ zdôraznil.
SaS zároveň poukázala aj na vysoké náklady celého projektu. Podľa opozície je neprijateľné, aby systém, ktorý bol finančne náročný, zároveň čelil takýmto vážnym pochybnostiam o bezpečnosti. Práve energopomoc sa tak podľa liberálov stáva symbolom zlyhania, pri ktorom sa spojili technické problémy, prevádzkové výpadky aj podozrenia na ohrozenie súkromia občanov.
Energopomoc a tlak na ministerku Denisu Sakovú
Opozičná strana v reakcii na zverejnené informácie avizovala ďalšie právne kroky. SaS chce podať podnet orgánom činným v trestnom konaní a obrátiť sa aj na Úrad na ochranu osobných údajov. Zároveň otvorene žiada, aby ministerka hospodárstva Denisa Saková celú situáciu bezodkladne vysvetlila a vyvodila osobnú zodpovednosť.
Predseda SaS Branislav Gröhling označil celý prípad za ďalší dôkaz dlhodobého chaosu na ministerstve hospodárstva. Podľa neho je neprípustné, aby pri spracovaní takého objemu údajov štát zlyhal v ich ochrane. Vyhlásil tiež, že strana zváži aj ďalšie politické kroky. Kauza okolo projektu energopomoc sa tak môže presunúť nielen na úroveň vyšetrovania, ale aj do roviny politického sporu o zodpovednosť za fungovanie rezortu.
V celej veci zatiaľ zaznievajú najmä tvrdenia opozície prezentované na tlačovej konferencii. Už teraz je však zrejmé, že podozrenie na únik tak citlivých údajov môže patriť medzi najvážnejšie otázky, ktorým energopomoc doteraz čelila.








Komentáre
0 komentárov
Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.