Už aj Svarinská? Herečka z Dunaja sa ostro pustila do ministerky Šimkovičovej
foto: instagram.com
Výrazné vyjadrenie pridal aj generálny tajomník služobného úradu ministerstva Lukáš Machala. Ten na platforme Telegram napísal, že ide o „panoptikum psychiatrických diagnóz bez akejkoľvek umeleckej hodnoty“.
Jednou z umelkýň, na ktorú sa kritika zamerala, bola performerka Emília Rigová. Reagovala s iróniou a vyjadrila poďakovanie za propagáciu svojho diela. „Správne ste to rozkľúčovali, naozaj, na diele vystavenom v SNG zvraciam a áno, môže to byť pre veci neznalého človeka šokujúce,“ uviedla. Dodala tiež: „Musím však napísať, že sa úprimne hanbím za to, že hlava rezortu kultúry nemá ani elementárny prehľad o relevantných súčasných umeleckých trendoch.“
Rigová tiež navrhla osobné stretnutie s ministerkou, kde by jej vysvetlila význam svojho diela. Podľa nej je problémom dnešnej doby najmä prezentovanie neodbornosti ako normy. „Vyvolať v človeku znepokojenie je jedným z cieľov mojej tvorby – i to Vám rada ozrejmím,“ dodala.
Súčasné umenie a otázka odbornosti ministerky
V súvislosti s videom sa vyjadrili aj študenti Vysokej školy výtvarných umení. „Z videa je jasné, že Šimkovičová vôbec netuší, kde sa ocitla a svojim statusom vyzýva ľudí na sociálnych sieťach k lynču umeleckých diel, ich autorov, ako aj autorov samotnej expozície,“ uviedli. Študenti kritizujú nepriamu manipuláciu verejnosti. Podľa nich ministerka podsúva svoj názor nenápadne, ale o to účinnejšie.
Ministerka sa bráni tvrdením, že má k umeniu blízko. Sama maľuje a zúčastnila sa výstavy Arte Castell Bratislava na Bratislavskom hrade. Jej obraz však spustil ďalšiu polemiku – pripomína totiž známe impresionistické dielo Clauda Moneta „Rameno Seiny v blízkosti Giverny“. Objavili sa podozrenia z plagiátorstva.
Šimkovičová tieto obvinenia odmieta. Tvrdí, že maľovanie vníma ako formu relaxu, nie ako profesionálnu činnosť. Jej cieľom vraj nikdy nebolo obrazy predávať alebo vážne vystavovať.
K celej situácii sa vyjadrila aj herečka Kristína Svarinská, známa zo seriálu „Dunaj, k vašim službám“. Na svojom profile stručne napísala: „Túto pani kto berie vážne, prosím vás?“. Jej slová zaznamenali veľkú podporu fanúšikov.
Celý prípad opäť otvára diskusiu o tom, aké predpoklady by mal spĺňať človek, ktorý vedie rezort kultúry. Môže subjektívny vkus určovať smerovanie kultúrnej politiky štátu? A kde sú hranice medzi slobodným názorom a odbornou zodpovednosťou?