Preskočiť na obsah

Herečka Eva Pavlíková to povedala na plné ústa! Odkaz ministerke Šimkovičovej rozbúril kultúrne vody!

polotno 2026 01 31T182721.924
Autor článku

Marko Martinovič

Autor sa venuje spravodajstvu, témam dňa a regionálnym udalostiam.

Ministerka kultúry a jej predstava o tichom divadle

V relácii STVR :24 sa ministerka kultúry Šimkovičová vyjadrila k tomu, akú funkciu by podľa nej mala kultúra plniť. Zdôraznila, že umenie má ľudí spájať, nie rozdeľovať, a preto v divadle nevidí priestor pre politické odkazy.

„My ako ministerstvo kultúry máme podporovať všetko, čo spája ľudí, a nie ich rozdeľuje. Takže, ak ideme na predstavenie, na činohru, nemôžem si tam vypočuť nejakú ideologickú agitačnú činnosť pár ľudí. Čo keď v tom hľadisku sú ľudia, ktorí sú proti tomu. Oni s tým nesúhlasia. Oni prišli za kultúrou si oddychnúť. Oni chcú relax. Oni majú plné zuby politiky. Preto idú do divadla,“ uviedla ministerka.

Narážala tým na situáciu z roku 2023, keď herci Činohry Slovenského národného divadla po predstavení čítali otvorený list. V ňom vyjadrili nesúhlas s odvolaním vtedajšieho riaditeľa SND Mateja Drličku a obavy z vývoja v kultúrnom sektore. Táto forma občianskej reakcie sa prestala používať približne v apríli.

image 57

Proti postoju ministerky sa ostro postavil aj René Parák, zástupca SaS pre kultúru. V diskusii povedal:
„Ja som presvedčený, že divák má chodiť do divadla alebo na umenie rozmýšľať. Má to nejakým spôsobom zaujať. Má tam počuť rôzny pluralitný názor. Divadlo aj umenie ako také musí vstupovať do diskusie vo verejnom priestore. Aj kritickým spôsobom, aj satirickým spôsobom. Má sa vyjadrovať k politike. Má sa vyjadrovať k súčasnému dianiu,“ povedal.

Eva Pavlíková: Divadlo nie je iba zábava

Medzi prvými, ktorí na slová ministerky reagovali, bola uznávaná slovenská herečka Eva Pavlíková. Na sociálnej sieti vyjadrila svoj nesúhlas a poukázala na dôležitú úlohu divadla v spoločnosti.

„Divadlo nastavuje zrkadlo spoločnosti a je odrazom diania v nej. Či už cez metafory, alebo akýmkoľvek spôsobom. Nikdy nesmie byť len bohapustá zábava. Nikdy nebolo apolitické,“ odkázala ministerke kultúry.

Jej výrok rýchlo získal podporu mnohých ľudí z kultúrneho prostredia aj verejnosti. Pavlíková pripomenula, že umenie bolo vždy súčasťou spoločenských diskusií a často zohrávalo kľúčovú úlohu v boji za slobodu a pravdu.

Čo považujete za najčastejšiu príčinu vážnych dopravných nehôd?

Chceš komentovať alebo pridávať obsah?

Zaregistruj sa a môžeš komentovať články, pridávať podujatia aj posielať vlastné články rýchlejšie.

Registrovať sa

Komentáre

0 komentárov