Preskočiť na obsah

Petrík z Progresívneho Slovenska vylúčila spoluprácu s hnutím Slovensko. Matovič reagoval tvrdými slovami

foto: instagram.com/ koláž: infozona.sk
Autor článku

Marko Martinovič

Články autora

Autor sa venuje spravodajstvu a témam dňa.

Súhrn článku

Poslankyňa Národnej rady SR a podpredsedníčka hnutia Progresívne Slovensko (PS) Simona Petrík vyhlásila, že PS je v súčasnosti najsilnejšou opozičnou stranou s rastúcou podporou. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3. Zároveň zdôraznila, že Progresívne Slovensko má konštruktívne vzťahy so stranami Sloboda a Solidarita (SaS) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Ak by sa do parlamentu dostala aj strana Demokrati, PS by si vedelo predstaviť spoluprácu aj s nimi.

Petrík sa počas diskusie vyjadrila aj k situácii vo vládnej koalícii. Podľa nej pripravované personálne zmeny situáciu neupokoja, ale naopak, môžu vyvolať ďalšiu vlnu nespokojnosti a vnútorných konfliktov. „Budeme svedkami ďalších otvorených listov,“ poznamenala v súvislosti s listom predsedu SNS Andreja Danka adresovaným premiérovi Robertovi Ficovi.

Podpredsedníčka PS zároveň odmietla možnú spoluprácu s hnutím Slovensko Igora Matoviča, ako aj so stranou Hlas-SD. Upozornila, že Hlas sa v súčasnosti ukazuje ako nestabilný prvok vládnej koalície.

To nie je všetko. Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane

Matovič obvinil PS z rozbíjania opozície

Na vyjadrenia Petrík reagoval líder hnutia Slovensko Igor Matovič ostrou kritikou na sociálnej sieti Facebook. V statuse označil Progresívne Slovensko za stranu presadzujúcu „progresívne zlo“ a obvinil jej predstaviteľov z rozdeľovania opozície. Tvrdí, že PS sa snaží vylúčiť jeho hnutie zo spolupráce, pričom prirovnal správanie jeho členov k „pyšným politikom“, ktorí pred parlamentnými voľbami v roku 2020 žili v ilúzii o svojej sile.

Matovič v príspevku osobne zaútočil aj na Simonu Petrík, pričom sa vrátil k ich prvému stretnutiu v roku 2016, keď sa stala poslankyňou za stranu Sieť. V tejto súvislosti spomenul osobnú anekdotu, ktorou naznačoval jej nevhodné správanie pri ich prvých rozhovoroch.

Bývalý premiér zároveň ostro kritizoval program Progresívneho Slovenska a niektoré jeho návrhy označil za „úchylky“. Medzi nimi spomenul napríklad možnosť interrupcií pre maloleté dievčatá bez vedomia rodičov, jednoduchú zmenu rodu na základe subjektívneho pocitu či manželstvá párov rovnakého pohlavia. Tvrdí, že takéto zmeny jeho hnutie nikdy nepodporí.

Napätie v opozícii sa prehlbuje

Matovič v statuse obvinil PS z toho, že namiesto spájania opozície ju svojimi vyjadreniami rozbíja. Naznačil, že PS by mohlo preferovať spoluprácu so stranou Hlas-SD, ktorá by podľa neho mohla byť ochotná podporiť ich návrhy výmenou za politickú beztrestnosť.

Táto slovná výmena medzi predstaviteľmi opozície opäť poukázala na hlboké rozpory medzi opozičnými stranami. Kým PS sa profiluje ako liberálna alternatíva voči súčasnej vláde, Matovičovo hnutie Slovensko sa prezentuje ako konzervatívna sila odmietajúca hodnotové zmeny presadzované progresívcami. Napätie medzi týmito dvoma opozičnými blokmi tak aj naďalej pretrváva.

Chceš komentovať alebo pridávať obsah?

Zaregistruj sa a môžeš komentovať články, pridávať podujatia aj posielať vlastné články rýchlejšie.

Registrovať sa

Komentáre

0 komentárov