Patrí krajina len jednej žene? Folkloristi spievali ministerke protestnú pieseň rovno pod oknami! Neuveríte, čo zaznelo!

polotno - 2025-05-16T112856.656

Folkloristi žiadajú zmenu prístupu ku kultúre

Folkloristi z rôznych regiónov Slovenska sa vo štvrtok stretli na Námestí SNP v Bratislave, aby upozornili na problémy v kultúre. V bezprostrednej blízkosti Ministerstva kultúry SR zaznela upravovaná verzia piesne „Nebojím, nebojím sa pána“, v ktorej sa priamo prihovárali ministerke Martine Šimkovičovej.

„Počujte, vážená Martina, nie je to len vaša krajina,“ spievala Mária Brdárska z Rejdovej. Text piesne, ktorý sa rýchlo stal virálnym, obsahoval aj ďalšie silné verše. V druhej slohe zaznelo: „Žijeme tu všetci, rovní sme si v srdci, nezmení na tom nič zlá vôľa.“ Spev vyvrcholil spoločným zborom ľudí pri poslednej slohe: „Guľatá, nie plochá, taká tu vždy bola. Nezmení na tom nič zlovôľa.“

Podujatie sa konalo ako súčasť iniciatívy Folklór na podporu umenia, ktorej cieľom je podporiť odborný, transparentný a demokratický prístup k riadeniu kultúry. Vyhlásenie folkloristov podpísalo viac ako 1100 ľudí z oblasti tradičnej kultúry.

Vo svojom spoločnom stanovisku sa kriticky vyjadrili k vystupovaniu ministerky Šimkovičovej:
„Nepotrebujeme vidieť ministerku kultúry v pseudokroji na festivaloch. Nepotrebujeme počuť osobnú predstavu pani ministerky o tom, čo je pravé, slovenské. Nepotrebujeme, aby pani ministerka určovala, ktoré oblasti kultúry a umenia majú právo na život ani to, ako majú tvoriví ľudia tvoriť.“

Folkloristi požadujú zmeny v zákonoch. Trvajú na odbornej kontrole

Folkloristi adresovali ministerstvu niekoľko konkrétnych požiadaviek. Jednou z hlavných je novelizácia zákona o Fonde na podporu umenia. Upozorňujú na potrebu odstránenia politického vplyvu z rozhodovania o finančných príspevkoch.

Zároveň žiadajú, aby bol v Rade fondu zastúpený odborník na folklorizmus a tradičnú kultúru. Vyjadrili tiež potrebu novej legislatívy, ktorá by podporovala činnosť mimovládnych organizácií. Podľa nich sú súčasné návrhy zákonov ohrozením občianskej spoločnosti.

„Potrebujeme zákon, ktorý nebude šikanovať občianske združenia, ktoré uchovávajú a rozvíjajú kultúrne dedičstvo Slovenska,“ uvádzajú signatári výzvy.

Celé podujatie prebehlo pokojne, no dôrazne. Folkloristi využili svoj najväčší dar – živú tradíciu – ako prostriedok spoločenského odkazu. Udalosť ukázala, že folklór nie je len o minulosti, ale aj o aktuálnych otázkach dneška.

Zaznel jasný signál: tradícia nie je nástroj propagandy, ale hodnota, ktorú treba chrániť.

Zdieľajte!

Shares