Jadrová zbraň v rukách Putina? Bývalý šéf CIA tvrdí: „Mal panický strach už len z covidu“

10003250_vladimir-putin-3-640x420.jpg

Putin však vo svojich vyjadreniach neustále zdôrazňuje, že Rusko má dostatok síl a prostriedkov na dosiahnutie svojich cieľov. V nedávnom televíznom dokumente uviedol, že dúfa, že nebude potrebné použiť jadrovú zbraň, no zároveň dodal, že „ak bude ohrozená suverenita Ruska, použijeme všetky dostupné prostriedky“.

Západ a jeho reakcia na Putinove hrozby

Západní lídri a analytici vnímajú Putinove vyjadrenia ako formu jadrového vydierania. CIA a ďalšie spravodajské služby však upozorňujú, že zatiaľ neexistujú dôkazy o prípravách na použitie jadrovej zbrane. Napriek tomu sa pripravujú na rôzne scenáre a vyzývajú na opatrnosť.

„Západ by sa nemal nechať zastrašiť Putinovými hrozbami,“ vyhlásil riaditeľ CIA William Burns. Podľa neho je dôležité zachovať chladnú hlavu a nereagovať impulzívne na každé vyhlásenie z Kremľa.

Nová jadrová doktrína Ruska a jej dôsledky

V novembri 2024 Rusko aktualizovalo svoju jadrovú doktrínu, čím znížilo prah pre použitie jadrovej zbrane. Nové pravidlá umožňujú jej nasadenie aj v prípade konvenčného útoku podporovaného jadrovou mocnosťou. Tento krok vyvolal obavy na medzinárodnej scéne a zvýšil napätie medzi Ruskom a Západom.

Podľa expertov ide o stratégiu „eskalovať, aby deeskalovali“, ktorú Rusko využíva na zastrašenie svojich protivníkov. Hoci reálne použitie jadrovej zbrane zostáva nepravdepodobné, jej hrozba slúži ako nástroj na dosiahnutie politických cieľov.

Hoci Putinove vyjadrenia o použití jadrovej zbrane vyvolávajú obavy, experti ako Ralph Goff upozorňujú na jeho minulosť a skutočné obavy, ktoré naznačujú opatrnosť. Západ by mal tieto hrozby vnímať vážne, no zároveň zachovať rozvahu a nenechať sa zastrašiť. V konečnom dôsledku je dôležité rozlišovať medzi reálnou hrozbou a psychologickým nátlakom, ktorý má za cieľ ovplyvniť medzinárodné rozhodnutia.

Zdieľajte!

Shares