◉ Český lev tento rok výrazne ovládli slovenskí herci, režiséri aj hudobníci
◉ Herečka Juliána Brutovská prekvapila víťazstvom vo vedľajšej ženskej úlohe
◉ Režisérka Katarína Gramatová získala prestížne ocenenie za najlepšiu réžiu
◉ Silné emócie vyvolal aj hudobník Jonatan Pastirčák svojim prejavom z pódia
Český lev opäť ukázal, že česko-slovenská filmová spolupráca je mimoriadne silná. Prestížne filmové ocenenia českej kinematografie sa tento rok niesli aj v znamení výraznej slovenskej stopy. Na galavečere v Prahe sa totiž objavilo množstvo slovenských mien medzi nominovanými aj ocenenými. Niektorí dokonca dokázali poraziť známe hviezdy českej filmovej scény.
Publikum sledovalo nielen filmové triumfy, ale aj emotívne momenty z pódia. Galavečer priniesol aj zmenu miesta konania. Po rokoch sa totiž presunul z historického Rudolfina do moderného Kongresového centra Praha. Prítomní hostia tak zažili večer plný prekvapení, silných prejavov aj veľkých víťazstiev. Ktorí slovenskí tvorcovia napokon získali prestížne ocenenia?
Český lev priniesol veľký úspech slovenskej herečke
Slovenské mená zazneli počas večera hneď niekoľkokrát. Jedným z najväčších prekvapení bola herečka Juliána Brutovská, ktorá pochádza z Martina.
Tridsaťštyriročná umelkyňa získala Českého leva za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za film Karavan. V silnej konkurencii pritom stáli známe české herečky, napríklad Jenovéfa Boková či Jana Plodková.
Práve víťazstvo Brutovskej preto mnohých prekvapilo. Film Karavan sa navyše stal jedným z najúspešnejších titulov večera. Okrem hereckého ocenenia si odniesol aj cenu za najlepší film, čím potvrdil silnú pozíciu medzi tohtoročnými snímkami.
Slovenská herečka sa tak zaradila medzi najvýraznejšie osobnosti galavečera.
Český lev prekvapil aj triumfom mladej slovenskej režisérky
Ďalší výrazný moment priniesla kategória najlepšej réžie. Český lev v nej získala 29-ročná Košičanka Katarína Gramatová.
Ocenenie získala za film Nahoře nebe, v dolině já, ktorý si získal pozornosť kritikov aj členov filmovej akadémie. V tejto kategórii pritom čelila mimoriadne silnej konkurencii.
Medzi nominovanými bola napríklad renomovaná poľská režisérka Agnieszka Holland, nominovaná za film Franz. Víťazstvo mladej slovenskej režisérky preto patrilo medzi najväčšie prekvapenia večera.
Úspech Gramatovej zároveň potvrdzuje, že mladá generácia slovenských filmárov dokáže preraziť aj na veľkých medzinárodných podujatiach.
Český lev priniesol aj silné odkazy z pódia
Slovenskú stopu posilnili aj ďalší tvorcovia. Českého leva za kameru získal kameraman Dušan Husár za dokument Raději zešílet v divočině.
Film zaujal originálnym vizuálnym štýlom a citlivým zobrazením života mimo civilizácie. Husár počas ďakovnej reči upozornil na dôležitosť slobody kultúry a médií.
Veľkú pozornosť si získal aj hudobník Jonatan Pastirčák, známy pod umeleckým menom Pjoni. Ten získal Českého leva za najlepšiu filmovú hudbu k snímke Zbormajster.
Jeho prejav patril k najsilnejším momentom galavečera. Z pódia odkázal publiku:
„Veľmi vám držíme palce, aby ste to s obranou verejnoprávnych médií zvládli aspoň o kúsok lepšie ako my na Slovensku,“
Na záver dodal výrazný pokrik:
„Smrť fašizmu!“
Publikum reagovalo hlasným potleskom.
Český lev potvrdil silnú česko-slovenskú spoluprácu
Slovenské mená sa objavili aj v ďalších kategóriách. Medzi nominovanými na najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe bol napríklad Juraj Loj.
V rovnakej kategórii súperil s českými hercami vrátane Hynka Čermáka. Pozornosť si získal aj slovenský dokumentarista Miro Remo, ktorého film Raději zešílet v divočině patril medzi nominované dokumenty.
Remo je známy tým, že vo svojich filmoch často sleduje ľudí žijúcich mimo hlavného prúdu spoločnosti.
Výsledky galavečera tak opäť potvrdili, že česko-slovenská filmová spolupráca je mimoriadne silná a slovenskí tvorcovia majú v nej čoraz výraznejšie miesto.


















Komentáre
0 komentárov
Komentovať môžu iba registrovaní používatelia.