foto: instagram.com
Digitálne technológie napredujú neuveriteľnou rýchlosťou. Dnes je už možné vytvárať realistické videá ľudí, ktoré však nie sú pravé. Tento jav sa nazýva deepfake. Ide o počítačovo generované záznamy, ktoré imitujú skutočnú osobu. Často sú natoľko presvedčivé, že ich neodhalí ani skúsený pozorovateľ. Mnohé z týchto videí sa používajú v zábavnom priemysle. Iné však môžu slúžiť na šírenie dezinformácií.
V posledných rokoch sa množia prípady, kedy boli deepfake videá zneužité v politike. Ich cieľom môže byť poškodenie povesti, manipulácia s verejnou mienkou alebo zakrývanie reality. Technológia rozpoznávania týchto manipulácií je zložitá. Vyžaduje si odborné znalosti a špeciálny softvér. Napriek tomu existujú určité vizuálne znaky, ktoré môžu napovedať, že ide o falzifikát.
Práve tieto znaky si všimli pozorovatelia v prípade nedávneho videa z Kremľa. V ňom vystupuje ruský prezident Vladimir Putin. Video okamžite vzbudilo pochybnosti. Diváci spozorovali rozmazané okraje, čudné tiene a nekonzistentné osvetlenie. Mnohí si kladú otázku, či ide o technickú chybu alebo zámernú manipuláciu. Na sociálnych sieťach sa okamžite rozprúdila diskusia.
Page: 1 2
Na slovenských cestách dochádza k nehodám každý deň. Mnohé z nich majú tragické následky. Príčinou…
Rodinné podniky tvoria základ miestnej ekonomiky. Mnohé z nich prežívajú najmä vďaka odhodlaniu svojich zakladateľov…
Slovenská kultúrna scéna je v smútku. Hudobný svet zasiahla správa, ktorá zarmútila mnohých. Ľudia si…
V nedeľu panovala v malej obci v Ilavskom okrese pokojná atmosféra. Ľudia sa pripravovali na…
Počasie je nevyspytateľné a zmeny prichádzajú aj vtedy, keď to nečakáme. Slovenská jar sa zdala…
Nečakaná udalosť, sirény a náročný zásah hasičov aj zdravotníkov. Zrážka viacerých vozidiel, medzi nimi aj…