Donald Trump a Emmanuel Macron znovu ukázali silu svojho pevného podania rúk. Tento výrazný moment sa odohral počas pohrebnej omše za zosnulého pápeža Františka. Stalo sa tak práve počas tradičného „znamenia pokoja“, krátko pred rozdávaním svätého prijímania.
Podanie rúk medzi Trumpom a Macronom je už roky predmetom mediálnej pozornosti. Ich interakcie sú často označované za symbolické súboje dominancie. Už v decembri, počas stretnutia v Paríži, Trump Macronovi silno stisol ruku a pritiahol ho k sebe. V rovnaký deň americký prezident Macrona objal cez vrch ruky, čím zdôraznil svoju prevahu.
Vo februári sa v Oválnej pracovni Bieleho domu odohral ďalší pamätný okamih. Trump a Macron si znovu podali ruky, pričom nechýbali poklepkávania po ramenách a charakteristické pritiahnutie bližšie k sebe. Úsmevy so zaťatými perami naznačovali isté napätie aj rešpekt.
Pri ďalšom podaní rúk v Oválnej pracovni to vyzeralo ako začiatok „vojny palcov“. Médiá si ich gestá všímali už počas Trumpovho prvého funkčného obdobia. Legenda vznikla aj na summite NATO v Bruseli v roku 2017, kde ich stisk bol natoľko silný, že im zbledli kĺby. „Moje podanie rúk s ním – to nebolo nevinné,“ poznamenal vtedy Macron.
Ďalším výrazným momentom bolo stretnutie počas osláv Dňa Bastily, kde ich stisk trval takmer 30 sekúnd. Trump sa vtedy zasmial a povedal: „Skvelý chlap… Silný. Rád mi drží ruku.“
Ich vzťah sa ďalej vyvíjal a počas Trumpovej návštevy Francúzska v roku 2018 pridali aj tradičné francúzske bozky na líca. Aj keď dnes ich pevné podanie rúk pôsobí miernejšie, stále si zachováva svoj symbolický význam.
Pohreb pápeža Františka do Vatikánu prilákal viac než 130 zahraničných delegácií. Predné miesta patrili talianskemu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi a argentínskemu prezidentovi Javierovi Mileiovi. Za nimi boli usadení králi a kniežatá, ako napríklad španielsky kráľ Filip VI., švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv či knieža Albert II. z Monaka.
Ostatní prezidenti a premiéri boli usadení abecedne podľa francúzskych názvov krajín. Počas omše sa všetci štátnici poklonili pred rakvou pápeža. Najväčší ohlas však vyvolal príchod ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Dav vtedy reagoval mohutným potleskom, aký sa nedostal žiadnemu inému lídrovi.
Pred samotným pohrebom sa Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj stretli v Bazilike sv. Petra. Ich rozhovor trval približne 15 minút a Biely dom ho označil za „veľmi produktívne“. Bolo to prvé osobné stretnutie po kontroverznom incidente v Oválnej pracovni.
Diskusia medzi lídrami prebehla priamo pri truhle pápeža Františka za provizórnych podmienok. Ukrajinská prezidentská kancelária potvrdila, že v rozhovoroch plánovali pokračovať aj počas dňa.
Podľa agentúry AFP toto stretnutie prebehlo v čase, keď Biely dom intenzívne pracoval na sprostredkovaní mierových rozhovorov medzi Kyjevom a Moskvou. Okrem Trumpa a Zelenského sa vo Vatikáne stretol aj Emmanuel Macron s britským premiérom Keirom Starmerom.
Page: 1 2
Žijeme v dobe, keď sa z verejného priestoru postupne vytráca rešpekt. Ľudia často zabúdajú, že…
Mimovládne organizácie môžu získať silnejšiu pozíciu pri čerpaní eurofondov. MIRRI naznačilo, že je pripravené upraviť…
Nehody na cestách prichádzajú náhle a často bez varovania. V takýchto momentoch rozhodujú sekundy. Príslušníci…
Vo Vatikáne sa v týchto dňoch konajú dôležité stretnutia cirkevných predstaviteľov z celého sveta. Mesto…
Vzťahy medzi krajinami môžu byť citlivé. Najmä ak sú zaťažené historickými spomienkami. Udalosti, ktoré sa…
Slovenská verejnosť je otrasená. Z jedného dňa na druhý sa pokojný rodinný výlet zmenil na…