Medzičasom sa objavujú aj ďalšie taktiky, ktoré majú oslabiť Zelenského pozíciu. Rusko otvorene spochybňuje jeho legitimitu a poukazuje na to, že jeho mandát už mal skončiť. Kyjev však v dôsledku vojnového stavu voľby organizovať nemôže.
Zostáva teda otázka – čo skutočne sleduje Putin svojimi gestami? Je Istanbul len divadlom pre svet? Alebo ide o premyslený ťah, ktorý má ukázať Západu inú tvár Ruska?
Ako teda vyzerajú skutočné podmienky pre obnovenie rokovaní?
Hoci sa na prvý pohľad mohlo zdať, že Rusko uvažuje o návrate k rokovaniam s Ukrajinou, realita je iná. Vladimir Putin odmieta akékoľvek stretnutie so Zelenským, pokiaľ ten nepríde kapitulovať. Podľa zdrojov z prostredia Kremľa ruský prezident ukrajinského lídra nepovažuje za dôstojného partnera.
„Zelenskyj je vhodný len na to, aby podpísal kapituláciu. Bodka,“ uviedol jeden z diplomatov pre The Moscow Times. Tento výrok jasne ukazuje, aký je postoj Moskvy.
Putinov návrh na obnovenie rozhovorov v Turecku tak neslúžil na naštartovanie mierového procesu. Jeho cieľom bolo podľa viacerých analytikov reagovať na nátlak zo Západu, najmä zo strany nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten žiada, aby sa Moskva opäť zapojila do rokovaní.
Zdroje z ruskej administratívy zároveň upozorňujú, že celý návrh na stretnutie bol len „divadlom pre svet“. V skutočnosti vraj Kremeľ neplánuje žiadnu vážnu diskusiu o mieri.
Ďalšou taktikou, ktorú Kremeľ využíva, je spochybňovanie legitimity ukrajinského prezidenta. Ruskí predstavitelia opakovane tvrdia, že Zelenskému vypršalo funkčné obdobie v roku 2024 a preto by nemal zastupovať krajinu pri mierových rozhovoroch.
Ukrajina pritom v súčasnosti nové voľby organizovať nemôže – vojnový stav nedovoľuje zabezpečiť demokratický priebeh hlasovania. Moskva túto situáciu zámerne prehliada a používa ju ako argument proti Zelenskému.
Analytici sa zhodujú, že cieľom týchto krokov je vyradiť ukrajinského prezidenta z vyjednávania. Putin ho vníma ako symbol odporu, ktorý získal rešpekt západných spojencov. Práve preto sa ho snaží odstrániť zo scény a vytlačiť ho zo všetkých diplomatických procesov.
„Takto sa to v Rusku nerobí. Najskôr treba veci pripraviť diplomatmi, až potom môže hovoriť prezident,“ uviedol bývalý úradník pod podmienkou anonymity.
Ďalší dôvod, prečo Moskva odmieta priamu výzvu na stretnutie, je podľa insiderov jednoduchý. „Náš vodca neznáša, keď ho niekto tlačí do rozhodnutia. To je známa vec,“ dodáva jeden zo zdrojov.
Záver je teda jasný. Putin sa usiluje získať výhodu, a nie uzavrieť mier. Istanbulské rokovania sú podľa všetkého len manévrom, ktorý má oslabiť Ukrajinu a presvedčiť svet o ústretovosti, ktorá v skutočnosti neexistuje. Skutočným cieľom je kapitulácia – nie kompromis.
Page: 1 2
Slovensko opäť čelí sporom na politickej scéne. Tentoraz ide o rozhodnutie týkajúce sa pandemickej dohody…
Napätie medzi Ruskom a Západom sa v posledných mesiacoch opäť stupňuje. Rétorika predstaviteľov Kremľa je…
Ranné vysielanie televízie JOJ sa zmenilo na nečakaný moment, keď známy meteorológ Peter Jurčovič počas…
Verejné vystúpenia politikov často vzbudzujú pozornosť. Niekedy pre odborný obsah, inokedy pre nečakané výroky či…
Hudba, spev a tanec sú súčasťou slovenskej identity. Folklór si po stáročia uchováva našu históriu,…
Televízia Markíza sa rozhodla pre výrazné kroky, ktoré zmenia podobu hlavného spravodajstva. Do popredia sa…