Od roku 2012 pracoval pre viacerých zamestnávateľov, ktorí podľa neho zanedbali zabezpečenie bezpečnostných štandardov. Dôsledkom toho sa postupne vyvinula silikóza, ktorá mu dramaticky skrátila život. Marek momentálne bojuje o spravodlivosť a zároveň upozorňuje na riziká spojené s expozíciou kremennému prachu. „Je neodpustiteľné, že som bol nútený pracovať v takých podmienkach,“ uviedol pre New York Post.
Prípad Mareka Marzeca poukazuje na nedostatočné bezpečnostné opatrenia v kamenárskom priemysle. Pod vedením právnickej kancelárie Leigh Day podal žalobu na svojho zamestnávateľa a žiada sprísnenie legislatívy. „Ak sa neprijmú okamžité opatrenia, počet úmrtí spôsobených silikózou môže dramaticky narásť,“ upozorňuje právnik Ewan Tant.
Podľa odborníkov treba zaviesť prísnejšie kontroly na pracoviskách, používať odsávacie zariadenia a zabezpečiť na pracoviskách distribúciu ochranných pomôcok. Tragédia Mareka Marzeca je varovaním a zároveň výzvou pre priemyselné odvetvie i zákonodarcov. Silikóza je ochorenie, ktorému sa dá predísť, ak sa dôsledne dodržiavajú preventívne opatrenia. Je čas konať a ochrániť pracovníkov pred zbytočnými úmrtiami.
Prečítajte si tiež: Dojemné posledné prianie: Karolínka (†21) pár hodín pred smrťou držala za ruku obľúbeného olympíjskeho víťaza
Page: 1 2
Mimovládne organizácie môžu získať silnejšiu pozíciu pri čerpaní eurofondov. MIRRI naznačilo, že je pripravené upraviť…
Nehody na cestách prichádzajú náhle a často bez varovania. V takýchto momentoch rozhodujú sekundy. Príslušníci…
Vo Vatikáne sa v týchto dňoch konajú dôležité stretnutia cirkevných predstaviteľov z celého sveta. Mesto…
Vzťahy medzi krajinami môžu byť citlivé. Najmä ak sú zaťažené historickými spomienkami. Udalosti, ktoré sa…
Slovenská verejnosť je otrasená. Z jedného dňa na druhý sa pokojný rodinný výlet zmenil na…
Z Košíc prichádza ďalšia znepokojivá správa. Na Slovensku sa znovu rozbieha pátranie po nezvestnej osobe.…