El Niño nám spôsobí dramatickú zimu a prírodné katastrofy! Aké zmeny nás čakajú na Slovensku?
El Niño sa po viac ako štyroch rokoch vracia a môžeme očakávať, že bude najsilnejší od roku 2016. Americký Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) informoval o dôsledkoch tohto meteorologického javu.
El Niňo je periodicky sa opakujúca odchýlka v systéme morského prúdenia v Tichom oceáne, keď sa výrazne zvyšuje prísun povrchovej teplej vody smerom zo západnej časti Tichého oceánu po západné pobrežie Južnej Ameriky. Kvôli oslabeniu pasátov sa otepľujú vody vo východnej a strednej časti Tichého oceánu, vrátane oblasti pri pobreží Južnej Ameriky. Oceán je teplejší o 1,5 stupňa než normálne. Táto teplá voda následne ovplyvňuje atmosféru a počasie. “Tento jav obvykle spôsobuje, že v zimných mesiacoch na južnej polokuli je chladnejšie a viac zrážok, zatiaľ čo na severe je suchšie a teplejšie,” uvádza CNN.
Odborníci odhadujú, že El Niño bude tohto roku mimoriadný a je až 85 percentná pravdepodobnosť, že to povedie k výnimočným klimatickým zmenám po celom svete.
V Európe sa El nino prejaví teplejšou a dlhšou zimou. Obvykle spôsobuje El Niño menej snehu na severnej pologuli, ale tento rok sa očakáva, že najmä severovýchod Spojených štátov bude postihnutý nadmerným snežením, o čom informovala CNN.
Najväčšie dopady klimatického javu pocítia oblasti najbližšie k Tichému oceánu, ako je západné pobrežie Ameriky, Japonsko, Austrália a Nový Zéland, ako uvádza Euro News. Tento jav pravdepodobne spôsobí nebezpečné prírodné katastrofy, ako sú lesné požiare v Indonézii a Austrálii alebo záplavy vo východnej Afrike. Svetová meteorologická organizácia (WMO) varuje pred týmito prírodnými katastrofami a radí krajinám, aby sa na tieto riziká dôkladne pripravili.
Aké počasie bude na Slovensku?
Na Slovensku je veľmi pravdepodobné, že El nino ho veľmi neovplyvní, no zima by mala byť o čosi teplejšia. To by sa mohlo zmeniť len v prípade, ak sa rozpadne polárny vír. Polárny vír je jav, ktorý obvykle udržiava studený vzduch v polárnych oblastiach, aby sa nešíril do ostatných častí sveta. Ak by sa rozpadol, mohli by sme v Európe zažiť arktické víchrice a naozaj tvrdú zimu. Meteorológovia už varovali, že polárny vír zosilňuje podozrivo rýchlo.
Tento vír je tiež označovaný ako „polárny vortex“, pričom tento pojem nie je v meteorológii a klimatológii ničím mimoriadnym ani v oblasti Slovenska. Laicky ho možno označiť za vietor vo veľmi vysokých výškach atmosféry. Môže dôjsť dokonca aj ku kolapsu polárneho víru.
Kolaps polárneho víru viedol k intenzívnemu a k dlhodobému chladu už v minulosti. Silnú zimu pocítili v roku 2014 Spojené štáty americké, keď oproti priemeru klesli teploty o 30 až 40 stupňov Celzia.
Ak sa nestane nič mimornadné, zima by mala byť o čosi teplejšia, no ak sa potvrdia obavy meteorológov, môžu nás čakať veľmi tuhé mrazy.