Slovensko je podľa premiéra pripravené na nelegálnu migráciu, koncept povinnej solidarity naďalej odmieta (video)
Členské štáty Európskej únie vo štvrtok 8. februára v Bruseli hlasovali o takzvanom „pakte migračnej solidarity”, pričom Slovensko, Maďarsko a Poľsko hlasovali proti.
9.2.2024 (SITA.sk) – Slovensko je podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) pripravené na nelegálnu migráciu. Ľudia podľa neho neuvidia obrázky z čias Hegerovej alebo Ódorovej vlády, ktorá urobila zo Slovenska pre migrantov otvorené korzo. Uviedol to v súvislosti s prijatím paktu migračnej politiky štátmi Európskej únie.
„Pakt migračnej solidarity”
„Sme pripravení na tvrdé preventívne aj represívne akcie a nedovolíme, aby na naše územie nelegálne vstupovali osoby, ktoré tu nemajú čo robiť. A pri realizácii povinnej solidarity dáme určite radšej prednosť zaplateniu peňazí pred povinným umiestňovaním na našom území,“ povedal Fico na sociálnej sieti s tým, že koncept povinnej solidarity vždy odmietal.
Jeho princípom je povinné prijatie do 300 migrantov ročne, alebo zaplatenie 20-tisíc eur za každého odmietnutého migranta.
Členské štáty Európskej únie vo štvrtok 8. februára v Bruseli hlasovali o takzvanom „pakte migračnej solidarity”, pričom Slovensko, Maďarsko a Poľsko hlasovali proti. Ako v piatok informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), spomenuté štáty boli prehlasované a schválené boli tri varianty solidarity v rámci paktu. Slovensko však podľa ministra ani s jedným z nich nesúhlasí.
Pokuta alebo iná forma kompenzácie
Prvým je podľa Šutaja Eštoka prijatie 285 migrantov ročne. „V prípade odmietnutia to budeme musieť kompenzovať vo výške 20-tisíc eur za jedného z migrantov, čo predstavuje celkovú sumu 5,7 milióna eur,” zdôraznil minister. V prípade nesúhlasu bude podľa neho možnosť uloženia pokuty alebo inej formy kompenzácie, napríklad formou poskytnutia techniky alebo odborníkov, s čím podľa ministra SR tiež nesúhlasí.
„Výber možnosti kompenzácie je totiž úzky a privítali by sme širšie možnosti ako napríklad vo forme humanitárnej pomoci, či pomoci na mieste, kde tá migrácia vzniká – takzvaná pomoc tretím krajinám,” skonštatoval Šutaj Eštok.
Poslednou možnosťou, s ktorou Slovensko podľa Šuraja Eštoka rovnako nesúhlasí, je pomoc iným štátom so zvládaním azylových procesov.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Viac k témam: Členské štáty, Migrácia, Minister vnútra SR, Nelegálna migrácia, Predseda vlády, Stanovisko
Zdroj: SITA.sk – Slovensko je podľa premiéra pripravené na nelegálnu migráciu, koncept povinnej solidarity naďalej odmieta (video) © SITA Všetky práva vyhradené.