Autorka Harryho Pottera, Rowlingová, je z olympíjskeho zápasu v šoku: To vám neprekáža, že muž bije ženu? Pridali sa k nej ďalší
Imán Chalífová, ktorá bola predtým vylúčená z majstrovstiev sveta kvôli neúspešnému testu pohlavia, bola Medzinárodným olympijským výborom (MOV) povolená na účasť na olympijských hrách v Paríži. Tento krok vyvolal rôzne reakcie, keďže ide o citlivú tému v športovom svete. Zvýšené hladiny testosterónu u športovkýň, ako je Chalífová, sú dlhodobo diskutovanou témou, ktorá polarizuje názory verejnosti a odborníkov. Chalífová nie je jedinou športovkyňou, ktorá čelí takýmto výzvam; podobné problémy sa vyskytli aj v iných disciplínach.
Okrem športového sveta sa k situácii vyjadrili aj verejne známe osobnosti. Spisovateľka J.K. Rowlingová, známa svojimi kontroverznými vyjadreniami aj na tému transrodových osôb, ostro kritizovala účasť Chalífovej na zápase. Na sociálnej sieti X napísala: „Pozrite sa na toto a potom mi vysvetlite, prečo vám neprekáža, keď muž bije ženu na verejnosti pre vašu zábavu. Toto nie je šport. Od šikanujúceho podvodníka v červenom až po organizátorov, ktorí to dovolili, sú to muži, ktorí sa vyžívajú vo svojej moci nad ženami.“ Jej vyjadrenia znovu oživili diskusiu o férovosti a bezpečnosti v športových súťažiach, kde sú prítomní športovci.
Silné slová však použil aj majiteľ sociálnej siete X, Elon Musk, ktorý napísal krátke vyhlásenie „muži nepatria do ženského športu.“
Could any picture sum up our new men’s rights movement better? The smirk of a male who’s knows he’s protected by a misogynist sporting establishment enjoying the distress of a woman he’s just punched in the head, and whose life’s ambition he’s just shattered. #Paris2024 pic.twitter.com/Q5SbKiksXQ
— J.K. Rowling (@jk_rowling) August 1, 2024
Otázky férovosti a bezpečnosti
Diskusia o účasti transrodových športovcov v športe je komplexná a zahŕňa viacero aspektov. Jednou z hlavných otázok je, či je prítomnosť športovcov s rôznymi biologickými predispozíciami férová voči ostatným účastníkom. Téma je ešte stále veľmi citlivá a názory sa líšia aj medzi samotnými športovcami, trénermi a odborníkmi. V prípade Chalífovej sa však otázky netýkajú len jej výkonov v ringu, ale aj širšieho spoločenského dopadu, ktorý tieto súťaže majú.
Zápas medzi Cariniovou a Chalífovou je len jedným z mnohých prípadov, ktoré zdôrazňujú potrebu otvorenej a rešpektujúcej diskusie o úlohe transrodových športovcov v profesionálnych súťažiach. Je dôležité, aby sa našlo riešenie, ktoré bude spravodlivé pre všetkých účastníkov, a zároveň bude brať do úvahy bezpečnosť a zdravie športovcov.