Nová ústavná novela môže znemožniť adopcie LGBTI párom. Plaváková (PS) varuje pred jej dôsledkami
Foto: facebook.com
Ústavná novela vyvoláva obavy z ohrozenia práv detí
Návrh na ústavnú novelu, ktorý v parlamente podporilo 81 zákonodarcov, by mohol na dlhé obdobie zablokovať akékoľvek snahy o legalizáciu adopcií pre páry rovnakého pohlavia. Návrh ráta s tým, že v Ústave Slovenskej republiky bude výslovne zakotvené, že existujú iba dve pohlavia. Zároveň by sa týmto krokom zakázali nielen spoločné adopcie, ale aj priosvojenie biologického dieťaťa jedného z partnerov v LGBTI páre.
Návrh si získal podporu viacerých členov koalície, no hlasovanie podporili aj konzervatívci ako Richard Vašečka či Anna Záborská. Lucia Plaváková, poslankyňa za Progresívne Slovensko, upozorňuje, že ide o nehumánny a nespravodlivý krok.
„Keď som počas dnešného hlasovania sedela v pléne, v mojej poslaneckej kancelárii ma čakala moja dcéra, ktorej sa návrh bytostne dotýka. Rovnako ako sa dotýka tisícov ďalších detí, ktorým chcú znemožniť plnohodnotnú právnu ochranu,“ uviedla Plaváková.
Podľa nej ide pre väčšinu poslancov o rutinné hlasovanie, no jeho dôsledky môžu byť zásadné. Zmena by znamenala, že LGBTI ľudia a ich rodiny zostanú mimo právneho systému, bez uznania a ochrany.
Ústavná novela môže zasiahnuť celú spoločnosť
„Neviem čo je ešte na politickej scéne horšie ako sa spojiť s Robertom Ficom a nikomu tým nepomôcť, iba ublížiť nevinným ľuďom,“ kritizovala Plaváková politické dohody, ktoré umožnili návrhu prejsť cez prvé čítanie.
Nádej na zmenu podľa nej stále existuje. Parlamentu totiž chýba ešte deväť hlasov, aby sa novela definitívne schválila. Poslankyňa verí, že sa nenájdu. „Táto ústavná novela neprinesie nič dobré pre nikoho v celej spoločnosti. Konkrétnym ľuďom z LGBTI menšiny a ich rodinám to však znemožní šancu na lepšiu budúcnosť v našej krajine,“ zdôraznila.
Zároveň pripomenula, že návrh je v rozpore nielen s hodnotami demokracie, ale aj s náboženskými princípmi a humanizmom. „To nie je ani kresťanské, ani sociálno-demokratické. A hlavne ani ľudské,“ uzavrela.
Ústavná novela tak rozdeľuje nielen politickú scénu, ale aj spoločnosť. Otvára otázky o rovnosti, právach detí a budúcnosti rodín, ktoré nezapadajú do tradičných predstáv. V najbližších mesiacoch sa rozhodne, aký smer Slovensko zvolí. Bude to cesta inklúzie alebo uzatvárania dverí pred vlastnými občanmi?