Vo Veľkej Lomnici sa strhla hromadná bitka rodín priamo v strede dediny. Ľudia po sebe hádzali kamene či pracovné nástroje
V prípade takéhoto vážneho incidentu bola reakcia polície rýchla. Na miesto dorazilo desať policajných áut, aby zabezpečili verejný poriadok a situáciu upokojili. Podľa hovorkyne prešovskej polície Jany Ligdayovej bolo do bitky zapojených viacero osôb, ktoré použili rôzne predmety ako zbrane. V súčasnosti však prebiehajú procesné úkony, ktoré zatiaľ neumožňujú poskytnúť detailnejšie informácie o konkrétnych obvineniach či dôsledkoch.
Starosta obce Peter Duda vyjadril svoje obavy nad nedostatočnými legislatívnymi opatreniami v prípade podobných situácií: „Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, ide o rodinný spor, ktorý si rómska komunita takto vyriešila na verejnom priestranstve. Myslím si, že súčasné zákony sú nedostatočné nielen ako prevencia, ale ani ako represia. Zjavne pre túto minoritnú skupinu platia iné pravidlá než naše zákony.“
Na miesto incidentu boli povolaní aj zdravotníci. Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Petra Klimešová informovala, že zdravotníci ošetrili dvoch zranených mužov. „31-ročný pacient utrpel zlomeninu hornej končatiny a povrchové poranenie hlavy, zatiaľ čo 35-ročný muž mal povrchové poranenie hlavy a zranenie dolnej končatiny,“ uviedla Klimešová.
Prevencia násilia a sociálne problémy
Tento incident nie je prvým násilným stretom medzi rodinami v tomto regióne, kde sú konflikty často prepojené s dlhodobými sociálnymi problémami. Oblasti s vysokou koncentráciou marginalizovaných komunít čelia mnohým výzvam, ktoré vyplývajú z chudoby, nedostatku vzdelania a pracovných príležitostí. Časté nezhody a konflikty v týchto lokalitách môžu rýchlo prerásť do násilných potýčok, čoho dôkazom je aj nedávny incident vo Veľkej Lomnici.
Aj napriek zásahu polície a upokojeniu situácie, tento prípad len opätovne poukazuje na potrebu dlhodobých riešení v rámci týchto komunít. Na zmiernenie napätia a predchádzanie podobným incidentom by boli potrebné intenzívnejšie vzdelávacie programy, sociálne intervencie a lepšia spolupráca medzi miestnymi autoritami a obyvateľmi.
V konečnom dôsledku, úlohou štátnych orgánov je nielen reagovať na vzniknuté incidenty, ale aj aktívne predchádzať ich vzniku. To zahŕňa aj lepšiu prevenciu násilia a podporu sociálne znevýhodnených skupín. V budúcnosti by sa tak mohli predísť situáciám, ktoré zasiahnu nielen jednotlivcov, ale aj celé komunity.