Marián Greksa sa ostro pustil do matky z Pohody: Nazval ju hlupaňou a kravou! Čo sa mu nepáčilo?
Ahojte. Už vo viacerých statusoch som čítal príbeh mladej maminky, ktorá sa nestihla schovať na festivale Pohoda a obrovský vietor ju zastihol na otvorenom priestranstve. Nedokázala v tom vetrisku odtlačiť kočík s s dieťatom do bezpečia alebo aspoň do závetria nejakého auta, a tak sa len schúlila nad kočík, aby ochránila svoje dieťa. Keď to videli iní ľudia, pribehli jej na pomoc a vlastnými telami zakryli ju a kočík s dieťatkom. A všetci sa v statusoch rozplývali nad obetavosťou matky a ochotnými záchrancami. Áno. V tomto majú pravdu. Bolo to veľmi správne a bolo to aj krásne ľudské gesto matky a ľudí, ktorí jej prišli na pomoc,” oslovil všetkých vo videu a pokračoval už poriadne rozčúlene.
,,Ale… Ale! Čo to je za matku roka, ktorá vytrepe svoje malé dieťa na hudobný festival??? A tým nemyslím iba Pohodu, ale hociktorý festival, aj ten najmenší dedinský. Som muzikant, hrávam už 40 rokov na rozličných festivaloch. Vždy je tam obrovský hluk, kopec nepredvídateľných opilcov, kopec nafetovaných degešov, teplo a prach. Čiže aj keď nepríde nejaká víchrica, tak to nie je priestor pre malé a ani podľa mňa pre väčšie deti. Minimálne do 15 rokov a myslím si, že až do 18 by sa tam mali púšťať iba v doprovode kompetentných a zodpovedných dospelých, pretože im hrozí, že sa ožerú ako svine, môžu mať otravu alkoholom o pomiešaných drogách ani nehovorím a majú šancu, že si zasúložia, aj keď nebudú chcieť, poťažmo o tom ani nebudú vedieť,” pokračoval a následne sa opäť vrátil k spomínanej matke.
,,Ale vrátim sa k matke roka. Ak by som bol jej rodič alebo svokor, zrejme by ma mohla zažalovať za fyzické násilie. Čo to musí byť za hlupaňu, ktorá kvôli svojmu dobrému pocitu vystaví svoje vlastné malé dieťa takýmto zdraviu škodlivým okolnostiam. KRAVA. A moja otázka aj k organizátorom festivalov. To vám tie prachy za tých pár vstupeniek stoja za to, že vpustíte na festival takýchto nezodpovedných rodičov? To naozaj nemôže existovať zákaz vstupu na festival rodičov s malými deťmi?” dodal.
Festival Pohoda, jeden z najväčších a najznámejších hudobných festivalov na Slovensku, pravidelne priťahuje tisíce návštevníkov. Bezpečnostné opatrenia na takýchto akciách sú často diskutovanou témou, najmä v súvislosti s extrémnymi poveternostnými podmienkami.
V roku 2009 sa na festivale Pohoda zrútil stan kvôli silnému vetru, čo viedlo k niekoľkým úmrtiam a mnohým zraneniam. Odvtedy sa organizátori snažia zlepšovať bezpečnostné opatrenia a minimalizovať riziká. Napriek tomu sa nepredvídateľné počasie stáva čoraz väčšou výzvou.
Ochrana detí na veľkých verejných akciách je ďalšou dôležitou témou. Mnoho odborníkov odporúča, aby malé deti neboli vystavované hlučným a preplneným prostrediam, pretože to môže negatívne ovplyvniť ich zdravie a bezpečnosť. Prítomnosť detí na festivaloch je často záležitosťou osobného rozhodnutia rodičov, avšak volanie po prísnejších reguláciách, ako navrhuje Greksa, nie je nezvyčajné.
Prípad matky z Pohody teda otvára širšiu debatu o bezpečnosti a zodpovednosti na verejných akciách a zdôrazňuje potrebu vyvážiť radosť z účasti na kultúrnych podujatiach s ochranou najzraniteľnejších členov spoločnosti.