Zamestnanci sa boja poklesu platov v prípade rozšírenia umelej inteligencie

Využívanie umelej inteligencie môže zvýrazniť mzdovú medzeru medzi ženami a mužmi.

16.2.2024 (SITA.sk) – Technológie umelej inteligencie v súčasnosti nevyvíjajú tlak na všeobecný pokles miezd. Medzi pracovníkmi, okrem samotných vývojárov systémov umelej inteligencie, sú však rozšírené obavy z budúceho zníženia miezd.

Priemysel a finančníctvo sú v zhodné

Poklesu miezd v najbližšom desaťročí sa obáva viac ako 40 percent pracovníkov spracovateľského priemyslu, oslovených v prieskume Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Štvrtina opýtaných predpokladá, že umelá inteligencia nebude mať vplyv na mzdy a 13 percent si myslí, že mzdy porastú.

Podobne odpovedali aj pracovníci finančného sektora. Výsledky priemyslu a finančníctva sú takmer zhodné aj napriek odlišnostiam vo vykonávanej činnosti, vzdelanostnej štruktúre zamestnancov či v účele využitia umelej inteligencie.

Kým finančníci medzi najčastejšie spôsoby jej využitia uvádzajú analýzu údajov a odhaľovanie finančných podvodov, priemysel sa zameriava na riadenie výrobných procesov a údržby.

Riziko zvlášť pre Slovensko

Muži s väčšou pravdepodobnosťou ako ženy očakávali zvýšenie mzdy. Zníženie mzdy v dôsledku umelej inteligencie považovali za menej pravdepodobné. Tieto výsledky naznačujú, že využívanie umelej inteligencie môže zvýrazniť existujúce mzdové nerovnosti medzi nižšou mzdou žien a vyššou u mužov.

Vzhľadom na relatívne vysokú rodovú medzeru v počítačovej gramotnosti je to rizikom zvlášť pre Slovensko. Vlani len pätina žien v porovnaní s každým tretím mužom si podľa štatistického úradu Eurostat menila softvérové nastavenia.

Medzi tisíckou žien sa našlo len 14 takých, ktoré písali kódy v programovacom jazyku, v porovnaní so 73 mužmi z tisícky. Oveľa menej žien ako mužov tiež sťahovala softvér alebo aplikácie či editovala fotografie a videá.

Viac k témam: Analýza, Platy, Umelá inteligencia
Zdroj: SITA.sk – Zamestnanci sa boja poklesu platov v prípade rozšírenia umelej inteligencie © SITA Všetky práva vyhradené.

Zanechajte svoj hlas

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.